artykuł nr 1

Informacja do hodowców drobiu

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie informuje o wystąpieniu pierwszego w roku 2023 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u ptaków dzikich (łabędź niemy) na terenie powiatu działdowskiego (ognisko nr 10 z dnia 20.01.2023 r.)

Wirusa grypy ptaków (AIV) stwierdzono u łabędzia niemego znalezionego na terenie Jeziora Tarczyńskiego, w miejscowości Grądy, gmina Rybno. W dniu 20.01.2023 r. uzyskano wynik z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach stwierdzający obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków podtypów H5N1.

W związku z powyższym przypomina się o konieczności stosowania nakazów i zakazów dotyczących gospodarstw utrzymujących drób nałożonych rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2022 r., poz. 768).

Zgodnie z rekomendacją Głównego Lekarza Weterynarii za okres zagrożenia wystąpieniem choroby przyjmujemy termin pomiędzy dniem 1 października a dniem 31 marca roku następnego, który zgodnie z opinią PIWet-PIB w Puławach jest dla Polski sezonem grypowym. W związku z tym zaleca się aby w tym okresie maty dezynfekcyjne były już w gospodarstwach wykładane.

Obowiązek wykładania mat dezynfekcyjnych następuje w momencie wydania rozporządzenia przez powiatowego lekarza weterynarii lub wojewodę po wystąpienia ogniska choroby zakaźnej.

Inspekcja Weterynaryjna będzie przeprowadzać kontrole bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących drób celem weryfikacji stosowania ww. rozporządzenia.

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie przypomina, że każdy posiadacz drobiu niezwłocznie zawiadamia organ Inspekcji Weterynaryjnej lub najbliższego lekarza weterynarii o wystąpieniu następujących objawów klinicznych:

  • zwiększonej śmiertelności;
  • spadku pobierania paszy i wody;
  • objawów nerwowych, takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł lub niezborność ruchów;
  • duszności;
  • sinicy i wybroczyn;
  • biegunki;
  • nagłego spadku nieśności.

 

Ponadto należy zgłaszać wszystkie przypadki znalezienia padłego ptactwa, w szczególności wodnego i drapieżnego.

Mapa z naniesonym miejscem znalezienia łabędzia niemego u którego stwierdzono wirusa grypy ptaków.